top of page

Sıkça Sorulan Sorular

 

Koç bana nasıl yardımcı olabilir ki ? Ne mesleğim ne de yaşantım hakkında hiç bir fikri yok.

Bileme taşı bıçağı biler ve keskinleştirir ancak kendisi bir bıçak değildir. Yani bıçağı daha iyi bir bıçak  yapmak için bıçağa gerek yoktur. Doğru zamanda doğru yerde doğru hareketleri yapmak gerekir. Tıpkı bileme taşı gibi.

Arkadaşlarım iyi günümde kötü günümde her zaman yanımda. Tanımadığım bir koçla neden paylaşımda bulunayım?

Hayatın idamesi konusunda dost tavsiyeleri yeterli olsaydı, çevremiz hedeflerini belirlemiş, stratejilerini geliştirmiş, başarıya odaklanmış insanlarla dolup taşar, mutsuz tek bir insan kalmazdı.

Başkalarından alınan fikirler, başkasından  ödünç alınmış elbise gibidir.  Ya kolu uzundur, ya boyu kısadır. En iyisi kendi ölçülerinize uygun elbisedir. Bir koç size, kendi üzerinize uygun elbise dikmeniz konusunda yardımcı olur.

Bir metafor daha; arkadaş sohbetleri muhteşemdir ancak arkadaş fikirleri fast food gibidir. Unutmayın, aşırı fast food, daha sonra sağlık sorunlarına sebep olur.

Unutmayın; arkadaşların tavsiyeleri yeterli olsaydı, dünyada hayallerini gerçekleştirmemiş bir tek insan bile kalmazdı.

Psikolojik Danışman / Psikiyatrist bana daha fazla yardımcı olmaz mı ?

Geçmişinizle ilgili sorunlarınız (çocukluk, ailevi vb.) geleceğinizi karartıyorsa elbette fayda sağlar. Ancak geçmişinizle ilgili belirgin psikolojik bir  sorununuz yok ve geleceğinizle  ilgileniyorsanız koçlar bu iş için vardır.

Yaşantım için koçluk yerine danışmanlık daha faydalı olmaz mı ?

Arkadaşınızdan ödünç alacağınız emanet bir elbisenin üzerinize tam oturmayacağı gibi başkasından kendi hayatınızla ilgili olarak alacağınız fikir de ihtiyacınızı tam olarak karşılamayacaktır.

Önemli olan kendi çözümlerinizi bulmak, yani üzerinize uygun elbise dikmeyi öğrenmektir.

Neden bir koçla çalışayım ?

Herkes spor yapar, ancak bir antrenörle spor yapanlar profesyonel olurlar. Herkes küçük bir tekne ile kıyılarda kaptanlık yapabilir. Ancak herkes okyanusların fırtınalı ve tehlikeli sularında kaptanlık yapamaz.  Siz de bir koçla paylaşımda bulunarak kendi yaşam geminizin kaptanlığını yaparken amatör değil profesyonel olma yolunda önemli bir adım atarsınız.

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

bottom of page