top of page

İşini, Hedeflerini Küçük Parçalara Ayır ve Tamamla!

Büyük bir projeye ya da önemli bir işe başlayamamanın genelde altında yatan önemli bir sebep onlara ilk yaklaştığınızda size kocaman ve ürkütücü gelmesidir.


Formül çok basit. Büyük bir işi ya da hedefi alın. Onları küçük parçalara bölün ve tek tek tamamlamayın. Bu yöntemi alışkanlık haline getirdiğinizde ortaya muhteşem sonuçlar çıktığını göreceksiniz.


Eğitim ya da seminerlerde katılımcılara şu soruyu soruyorum:

— 1 yıl içerisinde yaklaşık 10 bin sayfa okuyan kimler var?

Genelde verilen cevap istersek okuruz :) aslında bunun üzerine de ayrı bir paylaşım yapmam lazım. Ardından gelen 2. soru da şu oluyor:

— Peki 1 yılda 52 kitap okuyan birisi ya da birileri var mı aranızda? Cevap, tabi ki malumunuz!


Katılımcılara bunun mümkün olabileceğini söylüyorum. Konuyu 52 Kitap, 10 bin sayfa odağından uzaklaştırarak, günde sadece yarım saatini ayırarak 25 sayfa okuyan bir kişinin, bir hafta içerisinde 175 sayfalık bir kitabı rahatlıkla bitirebileceğini, ayda 4 kitap ve yılda 52 kitap okuyabileceğini belirtiyorum. Bu şekilde olursa kişi 1 yıl içerisinde 10 bin sayfa okumuş ve zihinsel, ruhsal olarak bambaşka bir insan olarak hayatına devam etmiş olur.


Çalışmaya başladığınızda bir ilerleme ve başarı duygusu gelişir içinizde. Enerji dolar ve heyecanlanırsınız.İçten motive olursunuz. İş tamamlanıncaya kadar devam etme isteği duyarsınız.


Yeri gelmişken yönetim danışmanı ve eğitmen Bora Özken’tin güzel bir tespitini paylaşmak istiyorum. %1'lik iyileşmelerin inanılmaz toplam gücünden bahsediyor.

Yazının özeti şu aslında: “Bir yıl boyunca herhangi bir konuda kendinizi her gün %1 iyileştirebilirseniz yıl sonunda tamı tamına 37 kat daha iyi bir performans göstermeye başlayabilirsiniz.


Tam tersine aynı konuda kendinizi her gün %1 oranında kötüleştirirseniz 365 günün sonunda performansınız %97 oranında azalacaktır. Yani pratikte performansınız sıfırlanacaktır.”


Büyük işleri, küçük parçalara ayır, tamamla. Endorfin hormonun salgılansın. Kendini daha iyi ve mutlu hisset :)

59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page